«استاد بزرگوار  جناب آقای صمد زارع»

استاد زارع عزیز میتوان گفت  عاشق همه چیز است . همه خوبی ها هنر ، مردم ، تار ، سه تار و تنبور هم نواختن و هم ساختن است و سال هاست که در کارگاه مهرآیین با دستان هنرمند خود به چوب، جان ، روح و زندگی می بخشد، و به دنبال کشف ملودیهای ملکوتی در ساز …

س: استاد زارع عزیز از خودتان برایمان بگویید تا بیشتر بدانیم‌

ج: متولد شیراز حدودا از سال ۱۳۵۷ ساز را با ویولن شروع کردم.

و با تار ادامه دادم . همه سازها زمانی که انسان عاشقی مینوازد برایم زیباست

اما تار و ویولن تارهای حسی مرا بیشتر مرتعش میکنند، بیشترین فعالیتم در زمینه نوازندگی تار و سه تار بوده  و ساخت تار ، سه تار و تنبور هم.

همکاریهایی با صدا و سیمای شیراز و کرمانشاه داشتم.

همکاریهایی با دانشگاه تهران دارم ؛ که سفرهایم به پاریس و مونپولیه فرانسه

با دعوت و بودجه وزارت علوم ایران و فرانسه پیرو تحقیقات صوتیم بوده.

از همه انسانها درس گرفتم اما معروفترین اساتیدم

اساتید لطفی ، علیزاده در نواختن تار

اساتید مسعود سالاری و ابراهیم قنبری مهر در ساخت ساز

دکتر کامبیز پور طهماسی و دکتر قنبر ابراهیمی در چوبشناسی بهره فراوان تری بردم

س: استاد درباره سازهایی که می سازید برایمان بگویید

ج: ساز تار، سه تار و تنبور از جمله  سازهای اصلی بود که در کارگاه خودم “مهرآیین”  می ساختم.

فقط یک بار در سال ۱۳۸۰ در جشنواره فجر شرکت کردم که تنبورم لوح جشنواره را در بخش ساخت ساز  دریافت کرد.

س: درکنار ساخت ساز فعالیت دیگری هم دارید؟

ج: سالیان سال است که در کنار ساخت ساز، آموزشگاه موسیقی نیز در غرب تهران در دهکده المپیک با نام “آموزشگاه موسیقی آوای مهرآیین”با مجوز رسمی از وزارت ارشاد را دارم.

درحال حاضر با توجه به کارهای مدیریتی مختلفی که درگیرش هستم، تمام وقت نمیتوانم روی ساخت ساز متمرکز باشم واین در حالی است که این کار بسیار برایم ارزشمند و مقدس است و بیشتر تحقیقاتم در این زمینه بوده است.

س: استاد در آموزشگاه موسیقی آوای مهرآیین در چه زمینه هایی فعالیت میکنید؟

ج: تمرکز بیشتر در زمینه  آموزش موسیقی و نواختن ساز می باشد، حدودا ۲۰ سال است که آموزشگاه در همین مکان فعالیت می کند و مهم ترین ویژگی اساتیدی که به کار دعوت شده اند نجابت و شخصیت والای آنهاست بعدا توان علمی و هنری در موسیقی، زیرا معتقدم که اگر انسان، اول انسانیت و نجابت حقیقی یک معلم را نداشته باشد، علمش چندان ارزشی نخواهد داشت.

به فرموده “رومن رولان”  یکی از ادیبان جهانی ِفرانسوی : ” اگر هنر و انسانیت نتوانند کنار هم زندگی کنند، پس بگذار هنر بمیرد”

س: استاد لطفا نظرتان را درباره امداد موسیقی بیان بفرمایید؟

ج: من جدیداً با این فضا آشنا شدم ودلیل اینکه راغب شدم همکاری داشته باشم وجود استاد ارزشمند دکتر حمیدی با عنوان مدیریت این سایت میباشد و مطالب و عنوان هایی که در این سایت دیدم از نظر من میتواند کمک شایانی به مردم ، در زمینه موسیقی داشته باشد

وآخرین مورد هم رایگان بودن این خدمات برای مردم  که حائز اهمیت است

س: چه پیشنهادی برای امداد موسیقی دارید برای فعالیت و کمک به موسیقی ملی؟

ج: قبل از هرچیز باید تعدادی از افرادی که عاشقانه در حال فعالیت در موسیقی هستند را گرد هم جمع کنیم  که در مورد خود و فعالیتشان و ایده هایی که در سر دارند برایمان بگویند که این نگاه و ایده های بکر ارزشمند است و می توانیم در پیشبرد کار امداد موسیقی و کمک رسانی به اهالی موسیقی استفاده کنیم، زیرا این افراد به درجه ای رسیده اند که بهتر میتوانند به دیگران کمک کنند . این انسانها دارند از قله برمیگردند” و خیلی راحت میتوانند راهنمای راهمان باشند تا افرادی که در حال حاضر در حال طی کردن این مسیر می باشند.

س: استاد شما در جهت پیشبرد کار چه کمکی می توانید به امداد موسیقی کنید؟

ج: من احساس می کنم، امداد موسیقی به من بگوید چه نیازی دارد و من چگونه میتوانم کمک باشم و قطعا  در اکثر فعالیت هایی که دارم، تجربه هایم را خالصانه در اختیار مردم قرار خواهم داد .

س: استاد همانطور که می دانید ما خدمات رایگانی  داریم  که یکی از آنها آموزش موسیقی به افرادی است که استعداد موسیقی دارند و از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه های شرکت در کلاس ها و یا حتى خرید ساز را ندارند در این زمینه چگونه می توانیم از لطف شما برخوردار باشیم؟

ج: با تشخیص امداد موسیقی و شناسایی و تایید بضاعت مالی هنرجویان طبیعتاً در حدی محدود رایگان و در زمینه آموزش با تخفیفات ویژه و خرید با درصد های ویژه می توانیم در خدمت افراد مستعد و کم درآمد باشیم

و حرف آخر استاد زارع عزیز:

آرزوی موفقیت برای امداد موسیقی،

مردم سرزمینم و جهان را دارم و معتقدم

در هر جایی از این کره خاکی اگر گلی روییده شود ، رایحه و اکسیژنش نیز به ما خواهد رسید و هرجا اگر درختی بُریده شود، نفس ما هم تنگ می شود زیرا این جهان گردنده است.

پس بیاییم محدود نکنیم افکارمان و  نگاهمان را،  وسیع و بازتر کنیم افق دیدمان را و به آفریده های پروردگار مهر بیشتری بورزیم …

باشد که همه ما سعادت را به گونه ای والاتر تجربه کنیم.

پیروز و پایدار باشید.

آرشیو مصاحبه ها